Çözüm Süreci Politik Bir Mesele Değil

Çözüm Süreci Politik Bir Mesele Değil

Çelik, partisince Nevşehir'in Kozaklı ilçesinde bir otelde düzenlenen Nevşehir-Kırşehir

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, "Bu iş (çözüm süreci) politik bir mesele değil. 76 milyonun kronik bir sorunu, bir derdi, bir problemi. Bunda el birliğine ihtiyaç var. Netice itibariyle bu iş çözülecek" dedi.

 

 Çelik, partisince Nevşehir'in Kozaklı ilçesinde bir otelde düzenlenen "Nevşehir-Kırşehir Teşkilat İçi Eğitim Programı" öncesi gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Çözüm sürecinin şu anda sağlıklı gittiğini belirten Çelik, siyasi partilerin sürece destek vermelerinin önemli olduğunu her defasında parti olarak vurguladıkların söyledi.

Milletin kafasını bulandırmaya kimsenin hakkının olmadığını belirten Çelik, milletin çok acılar yaşadığını ve artık bu acılardan kurtulmak istediğini dile getirdi.

Süreçle ilgili muhalefet partilerinin yaptıkları açıklamaları değerlendiren Çelik, "Çözüm süreci sağlıklı giderken çok anlamsız, içerikten yoksun, çözüm sürecine karşı çıkmak, karşı çıkanları çözecek. Karşı çıkanlar çözülecekler. Nitekim bunların işaretlerini partiler vermeye başladı. Biz siyasi partilerin, rakip partilerin küçülmesinden çözülmesinden yana değiliz. Siyasi partilerin iktidara alternatif olmaları gerekiyor. Bu şansı kaybetmeleri bizi çok da memnun etmez" diye konuştu.

 

Muhalefetin gördükleri yanlış varsa, gelip söylemeleri gerektiğinin altını çizen Çelik, şöyle devam etti:

"Fakat maalesef içerikten yoksun, yanlış gideni düzeltmeye dönük bir alternatifi ortaya koyamama durumuyla karşı karşıyalar. Katkı sağlasalar bu badireden, sıkıntıdan el birliğiyle kurtulmanın yollarını birlikte aramamız bulmamız gerekiyor. Yoksa muhalefetin birisi şiddetle karşı. Ne oldu ki neye karşısın? Ne çıktı ki ortaya hangi verilere karşısın? Bunun cevabını vermekte zorlanıyorlar. Ana Muhalefete bakıyorsunuz. (Aslında güzel, katılıyoruz ama…) Amanın ötesi nedir onu dolduramıyor. Bu iş politik bir mesele değil. 76 milyonun kronik bir sorunu, bir derdi, bir problemi. Bunda el birliğine ihtiyaç var. Netice itibariyle bu iş çözülecek. Çözülünce de bu işte kimin ne kadar tuzu, biberi, katkısı var, o ortaya çıkacak. Ben birlikte çözmemizin, herkesin taşın altında elinin olduğu bir ortamda çözülmesinin Türkiye'nin geleceği açısından yararlı olacağına inanıyorum. Muhalefetin bu noktaya gelmesini bekliyoruz."

 

-Akil adamlara yönelik eleştiriler-

Çelik, bir gazetecinin akil adamlara Kayseri ve Nevşehir'de bazı kişilerce tepki gösterilmesini sorması üzerine şunları kaydetti:

 

"Şu an ben burada Kırşehir ve Nevşehir teşkilatlarıyla birlikteyim. Buraya 10-15 kişi getirebilirsiniz. Bakana olmadık sorular sordurabilirsiniz, protestolar yaptırabilirsiniz. Bu zor bir şey değil. Burada 76 milyon insan yaşıyor. Akil insanlar aynı düşüncede aynı dünya görüşünde insanlar mı, değil. Bu sürece farklı görüşteki insanların katkı sağladığını milletle paylaşıyorlar. Siz farklı siyasi anlayışta, farklı dünya görüşünde olabilirsiniz. Fakat bu sorun farklılıkları ortadan kaldırmak için yeterli büyüklükte bir sorundur. Bu mesajı vermeye çalışıyorlar. Daha akil insanlar ağzını açmadan bunu siz protestoya dönüştürebilirsiniz, sabote edebilirsiniz bunlar mümkündür. Ancak bunların halk nezdinde karşılığı yoktur."

-"Müjdecilik yok"-

4C'lerin kadroya alınmaları çalışmasıyla ilgili bir soruyu da yanıtlayan Çelik, 4C, 4B gibi çok parçalı bir sistem olduğunu, bunların toparlanmasıyla ilgili de kamu sendikalarıyla, memur sendikalarıyla bir araya geldiklerini hatırlattı.

 

Çelik, "Bu konuda sona yaklaşmış bulunuyoruz. Yani ne olacağı konusunda nihai bir değerlendirmeyi Sayın Başbakanımıza takdim edeceğiz. Personel rejimimizde yapılması gereken değişiklikler nedir, bunun kararını yakında vereceğiz. Müjdecilik yok. İşi yapacaksınız yaptıktan sonra çözdük diyeceksiniz. Hesabı kitabı yapmadan müjde verip de 'yarın olmadı' gibi bir anlayış AK Parti döneminde hiçbir zaman olmadı" ifadesini kullandı.

 

Bakan Çelik, erken yaşta emeklilikle ilgili de vatandaşların bazı alternatif çözümler getirdiklerini, bunların üzerine çalışabileceklerini ancak meselenin mali bir yönü olduğunu kaydetti.

 

Popülist politika uygulamayan bir iktidar olduklarının altını çizen Çelik, "Mali dengeleri bozacak bir yaklaşımda bulunamayız. 'Sıkıntıları anladık, dinledik. Çözümle ilgili önerilerin üzerinde bir mali projeksiyon çerçevesinde çalışalım. 'Çıkış yolu varsa paylaşırız, yoksa da yok deriz' dedik. Bu olayın özü bir gecede oyunun kurallarının değiştirilmesi sonucu oluşan bir tablodur" şeklinde konuştu.

Çelik daha sonra basına kapalı gerçekleştirilen toplantıya katıldı.

TümüDuyurular

Bakan Çelik'ten yeni uyglama

Bakan Çelik'ten yeni uyglama

15 Aralık 2015, Salı