Faruk Çelik,İhmaller İmara Dönüşüyor

Faruk Çelik,İhmaller İmara Dönüşüyor

Faruk Çelik, "Güneydoğum Derneği Ödül Töreni"ne Katıldı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, çözüm sürecine ilişkin, "Biz birdik beraberdik, biriz beraberiz, bir olacağız, beraber olacağız anlayışını hep beraber kökleştirmiş olacağız inşallah. Buna ben gönülden inanıyorum" dedi. 

TPAO Sosyal Tesislerinde düzenlenen "Güneydoğum Derneği Ödül Töreni"ne Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Aşkın Asan katıldı.

Burada konuşan Çelik, çözüm sürecine ilişkin Türkiye'nin önemli bir dönemde olduğunu belirterek, sürece herkesin katkı vermesi gerektiğini söyledi. 

Doğudan da batıdan da bakma fırsatını elde eden biri olarak konuştuğunu ifade eden Çelik, "Batıdaki bu süreçten ne anlıyor, doğudaki, Güneydoğu'daki bu süreçten ne anlıyor? sorusunun cevabını en iyi verdiğiniz an, bu iş, bu huzur tesis edilmiştir. Şimdi bu konuda hepimizin yüksek görevi var. Burada ne konuşuyorsak Şanlıurfa'da, Diyarbakır'da da aynı şeyi konuşacağız. Bursa'da, İstanbul'da ve Balıkesir'de de konuşan ortak dili konuşturmamız gerekiyor" değerlendirmesinde bulundu. 

Ortak bir dilin batıda da doğuda geçerli olması gerektiğinin altını çizen Çelik, "Biz vatandaşlar olarak da bu beklentileri ortaklaştıracak, aynı noktada buluşturacak bir çalışmanın içerisinde olmamız gerekiyor. Bunu bozmaya çalışacak olan bazı kesimler olduğu için söylüyorum. Vatandaşların üzerine de çok görev düşüyor. Yalnız birilerine havale etmeyeceğiz. Güneydoğu'yu iyi tanıyanlar için madem gittiniz hizmet ettiniz, madem gittik hizmet ediyoruz, o halde oradaki beklentilerdeki sivrilikleri törpüleyeceğiz. Batıdaki beklentileri, sivrilikleri törpüleyeceğiz. Biz birdik, beraberdik, biriz beraberiz, bir olacağız, beraber olacağız anlayışını hep beraber kökleştirmiş olacağız inşallah. Buna ben gönülden inanıyorum."

-"Büyük bir mahcubiyet"-  

Çelik, ülke coğrafyasındaki dezavantajlı bölgede hizmet eden ve üreten insanların kalbini kazanma gayreti içerisindeki insanları buluşturmaya ve hizmetin devamlılığını sağlamaya dönük güzel yapılanmasından dolayı "Güneydoğum Derneği"ni tebrik etti. 

Bizzat yerinde, insanları ve bütün coğrafyayı gezince durumun çok farklı olduğuna dikkati çeken Çelik, "Şanlıurfa'da yüreklerini bize açan, olmasa da sofralarını bize açan, yani yokluk hissettirmeyen candan samimi bir ilgiyle karşılandığımızı ifade etmek istiyorum. Bağırlarına bastılar ve öyle bir bağırlarına bastılar ki, hizmet etmemeyi büyük bir mahcubiyet olarak, önümüze çıkacak bir tablo olarak gördüm" diye konuştu. 

Çelik, 12 Haziran'dan sonra Şanlıurfalılara verdikleri sözü bir bir yerine getirmek için fikir döneminden daha yoğun bir çalışma içerisinde olduklarını anlattı. Çelik, şunları söyledi:

"Birincisi büyük bir dayanışmayı gerçekleştirdik. Şanlıurfa'da 'ayrılık, gayrılık olmayacak' dedik. Güneydoğu'nun ana sorunlarından bir tanesidir bu, bunu çözdük. Biriz beraberiz. Yani kimin hangi partiden, siyasi görüşü falan... Bunlar bizim için önemli değil. 'Şanlıurfa kazansın, bu ilimiz kazansın' diye güzel bir dayanışma sergiledik ve bir bir projeler hayata geçmeye başladı. Seçimlerde 400 projeyi gerçekleştireceğimizi söylemiştik. Birileri inanamadılar ama 200'ü geçtik, şimdi hızlı bir şekilde 400'ü geçecek şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz."

-"İhmaller imara dönüşüyor"-

Doğu, Güneydoğu ve İç Anadolu'nun ihmale uğramış bölgeler olduğuna işaret eden Çelik, yapılacak hizmetlerin seri bir şekilde hayata geçmesi gerektiğini de vurguladı. Çelik, şunları kaydetti:

"Şanlıurfa'da bu dayanışma, çok güzel eserleri ortaya çıkarmaya başladı. Ben inanıyorum, Şanlıurfa ve diğer illerdeki devam eden arkadaşlarımızın gayretleriyle hizmetler, Güneydoğu'nun bu makus talihini yenecek hizmetlerdir. Böyle bir dönemin içerisindeyiz. İnşallah, ihmaller imara dönüşüyor ve bir bir gerçekleştirilmesi gereken hizmetler ayağa kalkıyor. Ama asıl mesele, ayrımcılığı ortadan kaldıran bir yönetim anlayışı, çok şükür Türkiye'de 11 yıldır var. Düşünün şimdi o bölgedeki illerimiz, 5. ve 6. derecede teşvik illeri. Her türlü imkan, cumhuriyet tarihi boyunca sağlanmayan teşvikler, şu anda oraya sağlanmış durumda. İş tersine dönüyor. İnanıyoruz ki tersine göçler başlayacak ve o zaman terazi dengelenecek. O zaman çok güzel olacak." 

Gecede, bölgeye katkılarından dolayı ödüle layık görülenler şöyle sıralandı:

-Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik

-Mardin Valisi Turhan Ayvaz 

-Kızıltepe Kaymakamı Erkaya Yırık 

-Dicle Kaymakamı Çağlayan Kaya 

-Ufuk Üniversitesi Prof. Dr. Aral Ege 

-Atılım Üniversitesi Prof. Dr. Hasan Umur Atay 

-Mardin Üniversitesi Dr. Abdurrahman Ekinci 

-Urfa Karaköprü Belediye Başkanı Nihat Çiftçi

-Türkiye Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığıyla Mücadele Merkezi (TUBİM) Müdürü Bülent Ay 

-Orman Genel Müdürlüğü Genel Başkanı Fahrettin Ay

-Besni Eğitim Vakfı Mehmet Baykara 

-Gazeteci-Yazar Naci İpek 

TümüDuyurular

Bakan Çelik'ten yeni uyglama

Bakan Çelik'ten yeni uyglama

15 Aralık 2015, Salı