Gelin 21. Yüzyılı Maneviyat Yüzyılı Yapalım

Gelin 21. Yüzyılı Maneviyat Yüzyılı Yapalım

Olimpik Spor Salonu'nda "Kutlu Doğum Haftası" etkinliği düzenlendi

Bağcılar Belediyesi ve Bağcılar Müftülüğü işbirliğiyle ilçedeki Olimpik Spor Salonu'nda "Kutlu Doğum Haftası" etkinliği düzenlendi. 

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın söylenmesiyle başlayan etkinlik öncesinde Bakan Çelik'in katılımıyla "Resimlerle Namaz ve Esma-i Nebi Yağlı Boya" sergisinin açılışı gerçekleştirildi. 

Çocuklardan oluşan "Grup 571"in ilahiler söylediği etkinlikte, Kumova Camisi İmam Hatibi Şahin Çakmak, Kur'an-ı Kerim okudu. 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik, Kutlu Doğum Haftası etkinliğinde bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Hz. Muhammed'in bundan 1442 yıl önce, zulmün ve zulmetin her tarafı kapladığı bir dönemde, doğumuyla dünyayı nurlandırdığını ve insanlığı onurlandırdığını söyledi. 

Çelik, Hz. Peygamberin doğumuyla, isminin ve mesajının ulaştığı coğrafyalarda zalimlerin kılıcının köreldiğini, mazlumların umutlarının yeşerdiğini, ırkların, renklerin ve kavimlerin O'nun mesajı etrafında buluştuğunu, kardeş olduğunu ifade etti. 

Yahya Kemal Beyatlı ve Mehmet Akif Ersoy'un Hz. Muhammed için yazdıkları şiirlerden mısralar okuyan Çelik, Alman devlet adamlarından Otto von Bismarck ve İrlandalı düşünür Bernard Shaw'ın Hz. Muhammed hakkındaki düşüncelerinden bahsetti. 

Çelik, kanın ve kinin zirve yaptığı bir dönemde yaşanıldığını dile getirerek, şunları kaydetti: 

"Bir damla petrolün bir damla kandan daha değerli olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Maddenin manaya üstün tutulduğu bir dünyada yaşıyoruz. Güçlünün haklı, haklının zayıf olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Cehaletin ve delaletin kol gezdiği bir dünyada yaşıyoruz. İnsanın çok ama insanlığın az olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Hoş görmek yerine horlanmanın, kaynaşmanın yerine ayrışmanın, sevgi yerine nefretin hüküm sürdüğü bir çağda yaşıyoruz. Bu gidişat gidişat değil. Somali'ye, Bangladeş'e, Gazze'ye, Afganistan'a, Suriye'ye, İsrail'e, Avrupa'ya baksan da değil. İnsanlık artık gaflet uykusundan uyanmalıdır. Kendisini var eden değerlerle barışmalıdır. Kısacası insanlık, fabrika ayarlarına dönmelidir. İnsanlık, Peygamber Efendimizin ezeli ve ebedi rahmetine sığınmalı, mesajına sarılmalıdır." 

Kutlu doğum programlarının Hz. Muhammed ile buluşmak için büyük bir fırsat olduğunu ifade eden Çelik, "Kutlu doğum, tüm insanlığa karşı sorumluluklarımızı hatırlatan kutlu bir müjdedir. İlçemizi, şehrimizi kurtardık diyerek rahat uyuyamayız. Ülkemizi kurtardık diye kenara çekilemeyiz. Tüm insanlıktan sorumlusun. Gelin, farklılıklarımızı bir kenara bırakıp, Peygamber Efendimizin evrensel mesajı etrafında kucaklaşalım. Veda Hutbesi'ni bir kez daha, bir kez daha, bir keza daha okuyalım. Gelin, üstünlükleri renklerde, kökenlerde değil takvada arayalım. Gelin, çocuklarımıza nefreti değil, kardeşliği, hoşgörüyü, birliği, beraberliği ve peygamber sevgisini miras bırakalım. 20. yüzyıl bir vahşet yüzyılı oldu. En çok insan 20. yüzyılda öldürüldü. Gelin, hep beraber 21. yüzyılı bir maneviyat yüzyılı yapalım. Ne mutlu O'nun şefaatine nail olanlara, sancağı altında duranlara" şeklinde konuştu. 

İstanbul'un çeşitli camilerinde görev yapan imam hatiplerin Kur'an-ı Kerim okuması ve dua edilmesiyle sona eren etkinliğe, AK Parti İstanbul Milletvekili Harun Karaca, Bağcılar Kaymakamı Erdal Çakır, siyasi parti temsilcileri, belediye ve il genel meclisi üyeleri, kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticilerinin yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı. 

TümüDuyurular

Bakan Çelik'ten yeni uyglama

Bakan Çelik'ten yeni uyglama

15 Aralık 2015, Salı