Çelik, Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan'ı Kabul Etti

Çelik, Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan'ı Kabul Etti

Bu yıl işsizlikle ilgili bir sürpriz yaşamayacağız. İşsizlik beklentilerimiz çerçevesinde gerçekleşecek

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, "Bu yıl işsizlikle ilgili bir sürpriz yaşamayacağız. İşsizlik beklentilerimiz çerçevesinde gerçekleşecek. Yüzde 8'ler civarında olacak" dedi.

Bakan Çelik, Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan ve beraberindekileri Bakanlık toplantı salonunda kabul etti.

Çelik, kabulde, kamu kesimi toplu sözleşmeleri kapsamında bugün Türk-İş ile görüşeceklerini belirterek, kamu kesimindeki işçilerin ardından ağustosta 2 milyon memurun toplu sözleşmesiyle ilgili memur sendikalarıyla bir araya geleceklerini söyledi.

Bu yaz mevsiminin toplu iş sözleşmesiyle geçeceğini dile getiren Çelik, şöyle konuştu:

"Özellikle kamuda çalışan işçilerle ilgili yürütülen toplu iş sözleşmesi kapsamında Türk-İş ile iki görüşmemiz oldu. Bugün tekrar bir araya geleceğiz. Bugün bir toparlama toplantısı olacak. Ramazan ayı içerisinde bitmesinden yanayız. Bayrama toplu iş görüşmesi sorunu çözmüş olarak girmek istiyoruz. Onlar tekliflerini sundu, biz bu teklifler üzerinde değerlendirme yapıp tekliflerimizi sunacağız. Hak-İş'in de bu süreçte teklifleri olacak. Onları da değerlendirmeye alacağız. Umarım 200 bin işçimizi kapsayan bu toplu sözleşme huzur içinde sonuçlanır."

Çalışma hayatıyla ilgili pekçok sorunun olduğunu ve bunlarda önemli mesafeler alındığını ifade eden Çelik, sorunların bir kısmının TBMM tatile girmeden çözüme kavuştuğunu, diğer kısmının ise yeni yasama döneminde ele alınacağını kaydetti.

-"Taşeron işçilikte orta yolu bulma gayretinde olacağız"

Yapılan düzenlemeyle 100 bin sözleşmeli personelin kamuda kadroya geçirildiğini anımsatan Bakan Çelik, şöyle devam etti:

"Bugün önemli problem, alt işverenin yanında çalışan taşeron işçileriyle ilgili önemli bir sorun yaşadığımızı gerek sendikalar gerek biz ifade ediyoruz. Yaklaşık 1,5 yıldır ben birçok toplantı yaptım. Tarafların görüşlerinin keskin olduğunu belirtmek istiyorum. İşverenin, alt işveren çalışanlara bakışında ve haklarıyla ilgili farklı değerlendirmeler var. Sendikalar arasında da farklı değerlendirmeler söz konusu. Bunların arasını bulma konusunda büyük bir gayretimiz oluyor. Tabii bir de taşeron işçiler var. Onlarla da temas halindeyiz. Sayın Başbakanımız ile bu konuyu görüşme imkanımız oldu. Nihai çalışmayı yapıp bu çalışmayı bu yaz döneminde birlikte değerlendirmemiz gerektiği konusunda bizi talimatlandırdılar. Biz de inşallah alt işveren işçileriyle ilgili düzenlemelerle ilgili taraflarla, sendikalarla orta yolu bulma gayreti içerisinde olacağız. Hem uzlaşma arayacağız hem de sıkıntıların çözümünü bulacağız. Yeni yasama dönemiyle birlikte yani bu alandaki düzenlemeleri ekim, kasım ayı gibi sonuçlandırma hedefindeyiz."

-"Erken emeklilik olaması gereken bir kavram"

Bakan Çelik, erken emeklilikle ilgili soru üzerine, erken emeklilikle ilgili söylemediklerinin yazılıp, konuşulduğunu belirterek, "Bu işin dedikodusu aldı başını gidiyor" dedi.

1999 yılında oyunun kuralının oyun ortasında değiştirildiğini dile getiren Çelik, bunun neticesinde bugün sorun yaşayan vatandaşların maalesef yanlış bilgilendirildiğini söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakalığı masasının diyalog masası olduğunu, kendilerine gelen bütün talepleri dinlediklerini dile getiren Çelik, "Erken emeklilik bizim sistemimizde hiç olaması gereken bir kavramdır. Erken ememklilik olur mu? Türkiye erken emekliliği 1991'de yaşadı. 1999'da yasa o erken emekliliğin neticesidir. Biz gelecek nesilleri üzmek için bir politika inşa etmiş değiliz. Kamu kaynaklarını, dengeli şekilde dağıtılması gereken kaynaklar olarak görüyoruz" diye konuştu

-"İşsizlik beklentiler çerçevesinde gerçekleşecek"

Çelik, "yıl sonundaki işsizlik rakamı" ile ilgili soruyu yanıtlarken de işsizlikte geçen yıla kıyasla bu yıl kısmi bir artışın olduğunu söyledi.

İş gücü piyasasıyla ilgili Bakanlık olarak aldıkları önlemlerin önemine işaret eden Çelik, "2013'te işsizlikle ilgili bir sürpriz yaşamayacağız. Beklentilerimiz çerçevesinde gerçekleşecek. Bu yıl yüzde 8'ler civarında olacak" dedi.

-"Kılık kıyafet ile ilgili talepler biliniyor"

Kamuda kılık kıyafet düzenlemesiyle ilgili soruya ise Bakan Çelik, şu yanıtı verdi:

"Memur-Sen'in bir kampanyası vardı. 12 milyonun üzerinde imzayı bize teslim etmişlerdi. Bizim bu konuda hazırlık yapacağımız bir şey yok. 1982'de yürürlüğe konulan bir yönetmelik var. Bu çalıştığımız bir konu değil, bilinen ve talep edilen bir konu. Bakanlık olarak bizim üzerinden çalıştığımız bir konu değil, konu da talepler de biliniyor."

 

TümüDuyurular

Bakan Çelik'ten yeni uyglama

Bakan Çelik'ten yeni uyglama

15 Aralık 2015, Salı