Bu, aslında tüm insanlığa dönük bir saldırı

Bu, aslında tüm insanlığa dönük bir saldırı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile birlikte Bombalı araçla terör saldırısının gerçekleştirildiği Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde incelemelerde bulundu.

Yenişehir Mahallesi'ndeki Savcılar Sitesine giderek beraberindekilerle inceleme yapan Bakanlar, daha sonra olayla ilgili Vali Güngör Azim Tuna ve İl Emniyet Müdürü Veysal Tipioğlu'ndan bilgi aldı.

Evleri hasan gören vatandaşlara da geçmiş olsun dileklerini ileten Bozdağ, Soylu ve Çelik, patlamanın etkisiyle hasar gören bir binayı inceledikten sonra Viranşehir Adliye Sarayına geçti.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı ve AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Faruk Çelik, “Bu saldırı adalet camiamıza dönük gibi, bir yönüyle doğru ama aslında bu saldırının 250 bin Viranşehirliye dönük bir saldırı olduğunu, insanlığa dönük bir saldırı olduğunu ifade etmek istiyorum." dedi.

Çelik, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde bomba yüklü araçla meydana gelen terör saldırısının gerçekleştirildiği alanda incelemede bulunduktan sonra, Adliye Sarayı önünde açıklama yaptı.

Dün akşam olayı duyar duymaz, İçişleri ve Adalet bakanıyla irtibat kurduklarını, hemen ilk fırsatta Viranşehir'e intikal ettiklerini aktaran Bakan Çelik, "Tabii bu saldırı adalet camiamıza dönük gibi, bir yönüyle doğru ama aslında bu saldırının 250 bin Viranşehirliye dönük bir saldırı olduğunu, insanlığa dönük bir saldırı olduğunu ifade etmek istiyorum. Halen Türkiye'de ve bölgede bu canilerin ne yapmak istediğini görmeyenler varsa, hissetmeyenler varsa Viranşehir'deki acı tabloyu gelip görmelerini ve bu canilerin ne yapmak istediğini onların da hissedeceği inancı içerisindeyim. Ve telin ediyoruz, lanetliyoruz." diye konuştu.

Bakan Çelik, "Bu insanlıktan nasibini almayanlara Sayın bakanlarımın ifade ettiği gibi gerekli cezaları inşallah millet gönlünde, beyninde verecektir. Adli merciler de hukuk çerçevesinde cezalarını vereceklerdir. Ben şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Tüm Viranşehirimize, Şanlıurfamıza tüm vatandaşlarımıza başsağlığı diliyorum." ifadesini kullandı.

Daha sonra Bakanlar, Viranşehir'deki terör saldırısında yaralananları tedavi gördükleri hastanede ziyaret etti. Üç bakan, patlama esnasında yaralanan Viranşehir Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Alper İnanç'ın hakim olan eşi Hatice İnanç'la da görüştü.

Yaralıları ziyaretinin ardından bakanlar, terör saldırısında şehit olan 11 yaşındaki Ahmet Oktay Günak'ın cenaze törenine katıldılar.

Cenaze töreninin ardından basına açıklamalarda bulunan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, saldırıyı gerçekleştirenlerin bu tür saldırılarla ülkenin birliğini ve beraberliğini güçlendirdiğini bildirdi.

Terör örgütlerine inat milletçe bir ve beraber olmaya devam edeceklerini vurgulayan Çelik, terör örgütünün bu defa da huzur şehri olan Şanlıurfa'yı hedef aldığını kaydetti.

Terör örgütlerinin son çırpınışlarını gerçekleştirdiğini aktaran Çelik, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Dikkat ederseniz bunlar bir çırpınış, inşallah son çırpınışları olacak. Bunlar ne yaptığını bilmez bir noktada terör eylemini ortaya koydular. Teröristler öteden beri Türkiye'yi huzursuz ediyorlar, bölgemizi rahatsız ediyorlar. Bunun farkındayız ama bu gün Viranşehir'deki tablo hiçbir lisanla izah edilemeyecek bir tablo. Yüzlerce, binlerce Viranşehirlinin yaşadığı bir mahallede siz tonlarca bombayı gelip patlatıyorsunuz, çocuklar, bebekler... Allah sakladı, muhafaza etti diyoruz. Öyle bir saldırı ki bu insan yerinde görünce tespit edebilirsiniz. Tam bir mahallenin, binaların ortasında binlerce masum insana yapılan bir saldırıdır. Bunun için bunları insan olarak vasıflandırmak mümkün değil. Allah milletimizin birliğini beraberliğini daim kılsın temennisinde bulunuyorum."

Resimler

TümüDuyurular

Bakan Çelik'ten yeni uyglama

Bakan Çelik'ten yeni uyglama

15 Aralık 2015, Salı