Faruk Çelik

Özgeçmiş

1956

Doğum Yeri, Artvin'in Yusufeli ilçesi. Doğum tarihi 1956 . Babasının adı; Yaşar, annesinin adı; Hedise'dir. Bursa Yüksek İslam Enstitüsü’nü bitirdi. Yıldız Üniversitesi, Kocaeli işletme Enstütüsü'nde, işletme eğitimi gördü.

1980

1980-1983 yılları arasında, Kocaeli Ticaret Lisesi'nde, öğretmenlik yaptı. Sonra İstifa edip ticarete atıldı. Bursa'da yerel bir gazetenin imtiyaz sahipliğini de yaptı. Refah Partisi’nde il başkanlığı, Fazilet Partisi’nde genel başkan yardımcılığı görevlerinde bulundu.

21’inci dönem Bursa milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne girdi. İçişleri ve Dilekçe Komisyonu üyeliklerinde bulundu.

2008

Türkiye Büyük Millet Meclisi Akdeniz Parlamenter Asamblesi Türk delegasyonu üyeliği ve Türkiye Büyük Millet Meclis Dışişleri Komisyonu sözcülüğü görevini üstlendi. Aynı zamanda Türkiye Büyük Millet Meclisi Türkiye Yunanistan parlamentolar arası Dostluk Grubu Başkanlığı da yaptı.

2009

Adalet ve Kalkınma Partisi Kurucular Kurulu üyesi oldu. Ak Parti Seçim işleri Koordinasyon Başkanlığı görevinden sonra, İlk dönem Ak Parti grub Başkan vekilliği yaptı. 22’nci ve 23’üncü dönemlerde Bursa milletvekili. 24’üncü ve 26’ncı dönemlerde Şanlıurfa Milletvekili olarak Meclis’e girdi.

2019

2002 – 2007 yılları arasında Grup Başkanvekilliği yaptı. 60, 61 ve 62’inci hükümetlerde, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Devlet Bakanlığı görevlerini yürüttü. 64’üncü hükümette de Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı görevine getirildi.

Faydalı Linkler


2023 farukcelik.com.tr - Tüm Haklar Saklıdır